Blog

Najczęstsze problemy z przydomową oczyszczalnią ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego szamba. Przed takim wyborem stają właściciele posesji, którzy nie mają możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Oczyszczalnia jest trwała, tania w eksploatacji i nie wymaga skomplikowanych czynności. Co zrobić, aby służyła nam jak najdłużej? Na co zwrócić uwagę na etapie wyboru, montażu i eksploatacji?

Najczęstsze problemy przydomowej oczyszczalni ścieków:
●      nieodpowiednio dobrany rodzaj oczyszczalni do warunków wodno-gruntowych
●      nieprawidłowy montaż
●      stosowanie agresywnej chemii
●      odprowadzanie deszczówki do oczyszczalni
●      wyrzucanie do instalacji podpasek, tamponów, ręczników papierowych, itp.
●      zalegający osad w osadniku
●      brak konserwacji

Żeby przydomowa oczyszczalnia ścieków działa prawidłowo, musimy dobrać odpowiedni model do warunków wodno-gruntowych panujących na naszej działce. Gdy ten warunek mamy spełniony, pozostaje nam tylko dbać o jej konserwację i prawidłową eksploatację.

Warunki wodno-gruntowe na działkach są bardzo różne, dlatego każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Szczególne znaczenie ma tutaj rodzaj i przepuszczalność gleby. Należy również zwrócić uwagę na dobór wielkości oczyszczalni oraz sposób rozsączenia oczyszczonych ścieków w gruncie. Te początkowe decyzje pozwolą uniknąć problemów w trakcie użytkowania.

Czasami zdarza się, że pomimo dobrze dobranej instalacji, coś pójdzie nie tak podczas montażu. Dlatego najlepiej jest wynająć do tego zawodowców. Specjalistycznych firm zajmujących się przydomowymi oczyszczalniami jest coraz więcej. Ważne, żeby wybrać taką, która posiada materiały dobrej jakości i wykonuje swoje zadanie rzetelnie.

Jeśli na etapie projektowania i montażu wszystko poszło zgodnie z planem, a oczyszczalnia zaczyna nam szwankować, to znaczy, że popełniliśmy błędy związane z nieprawidłowym użytkowaniem naszej instalacji.

Żeby proces oczyszczania przebiegał prawidłowo, powinniśmy szczególną troską obdarzyć bakterie w naszych oczyszczalniach. Mamy na to dwa sposoby:

1.     Możemy unikać agresywnej chemii, np. wybielaczy, płynów dezynfekujących, udrażniaczy rur, a nawet tabletki do prania lub zmywarek.
2.     Możemy też używać specjalnych biopreparatów, dzięki którym bakterie będą się namnażać i zwiększą swoją żywotność.

Nasza oczyszczalnia jest wrażliwa na odpady, które nie rozkładają się w wodzie. Często zdarza się, że instalacja jest niedrożna, ponieważ do rur dostały się środki czystości typu tampony, prezerwatywy, chusteczki nawilżane, itp. Dlatego najbezpieczniej jest porozmawiać z domownikami i ustalić zasady korzystania z toalety, żeby takie sytuacje nie miały miejsca.

Każda oczyszczalnia raz do roku wymaga wywiezienia osadu, który zbiera się w osadniku gnilnym. Jeśli zaniedbamy tę czynność, złogi nieczystości i tłuszcze będą się odkładać aż doprowadzą do niedrożności. Dodatkowo, jeśli doprowadzimy do zapchania oczyszczalni, będzie to skutkowało nieprzyjemnymi zapachami unoszącymi się po okolicy.
Made on
Tilda